چهارشنبه, 25 مهر 1397

 

 

استاندار فارس: طرح خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز، بسیارحیاتی است

استاندار فارس گفت: خط انتقال آب از سد درودزن به شیراز، پروژه ای بزرگ و حیاتی برای کلانشهر شیراز محسوب می شود  

مهندس اسماعیل تبادار در بازدید از روند اجرای پروژه تصفیه خانه و خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز با تاکید بر اهمیت بهره برداری هر چه سریع تر از این پروژه، افزود: خط انتقال آب از سد درودزن به شیراز ، پروژه ای بزرگ و حیاتی برای کلانشهر 2 میلیون نفری شیراز محسوب می شود که در صورت انجام نشدن آن شاهد ایجاد مشکلات متعددی در حوزه آبرسانی خواهیم بود.

مهندس تبادار با اشاره به اینکه پروژه های آبرسانی اهمیت و جایگاه حیاتی در عمران و آبادانی دارند، خاطر نشان کرد: این پروژه ها پس از اتمام و بهره برداری حیات و زندگی را به ارمغان می آورند.

استاندار فارس با تاکید بر اینکه همه مسئولان ذیربط از جمله شهرداری های شیراز و صدرا، فرمانداران سپیدان و شیراز، باید تلاش، همت، همدلی و همکاری مضاعفی با شرکت آب منطقه ای فارس در راستای ادامه روند اجرای این پروژه به کار گیرند، خواهان همکاری و پیگیری همه نمایندگان شیراز در مجلس برای اختصاص بودجه و تامین سایر اعتبارات مورد نیاز این پروژه مهم شد.

وی ضمن تاکید بر تلاش جدی برای اتمام پروژه در زمان تعیین شده از مسئولان آبفای شیراز خواست برنامه ریزی تامین آب شیراز در تابستان آینده را با دو نگاه اتمام این پروژه و بدون پایان یافتن آن انجام داده و برای هر شرایطی راهکار و نقشه راه مناسبی طراحی و تدوین کنند.

نماینده عالی دولت در استان فارس در پایان با اشاره به اینکه قرارگاه خاتم الانبیا به عنوان پیمانکار این پروژه دارای امکانات بسیار خوب و یکی از کارسازترین مجموعه های کشور است، ابراز امیدواری کرد با همکاری دستگاه های اجرایی و مجری پروژه نواقص احتمالی نیز باعث توقف کار نشود.

 

حمیدرضا دهقانی مدیر عامل آب منطقه ای فارس گفت قرار داد اجرای پروژه خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن از سال 1390 منعقد شده است. پیمانکاران آن قرارگاه خاتم الانبیا  و موسسه نیرو گستر هستند. پروژه خط دوم انتقال آب سد درودزن به شیراز تا کنون 68 درصد پیشرفت فیزیکی و 63 درصد پیشرفت مالی داشته است.

 

وی اشاره کردطول خطوط این پروژه 77 کیلومتر است که آب آشامیدنی شیراز را به میزان 3 متر مکعب بر ثانیه تامین خواهد کرد،  همچنین در این پروژه احداث یک ایستگاه پمپاژ و 3 مخزن جمعا با حجم 60000 مترمکعب،  یک رشته تونل به طول 4800 متر و یک تصفیه خانه به ظرفیت 3 متر مکعب بر ثانیه نیز به صورت  (BOT)  توسط بخش خصوصی در حال اجرا می باشد.

دهقانی خاطرنشان کردتاکنون مبلغ 2600میلیاردریال صرف این طرح شده وچنانچه مبلغ2000میلیارد ریال طی امسال وسال آینده به پروژه تعلق بگیرد این طرح درسال 97به بهره برداری می رسد.

مهندس رحیمی نماینده مجری طرح ضمن تشریح مشخصات فنی پروژه وبخشهای اجرایی طرح ونیزمشکلات اجرایی اظهارداشت به این طرح می بایست به شکل فرادستگاهی نگریسته شودوباتوجه به اجرای بیش از20کیلومترخط لوله درفضای شهری همکاری کلیه دستگاههادراین زمینه ضروری است.

وی افزوداین پروژه به عنوان مهمترین پروژه استان دربخش آب دحال اجرامی باشد،حفاری تونل به طول حدود5کیلومتر دربافت زمین شناسی متنوع منطقه یکی ازمحدودیت های طرح فوق بود که دراین روز مبارک به اتمام رسید.

منبع خبر: