چهارشنبه, 21 آذر 1397

 

 

ستاندار فارس: بهره برداری از سد نرگسی کازرون منجر به تحول مثبت در اقتصاد منطقه می شود

استاندار فارس گفت: بهره برداری از سد نرگسی کازرون منجر به ایجاد تحولی بزرگ و مثبت در بخش های سه گانه مصرف آب این منطقه می شود.  

اسماعیل تبادار، در مراسم بازدید از عملیات اجرایی سد نرگسی اشاره کرد: احداث این سد که حجم دریاچه آن 113میلیون مترمکعب می باشد، یکی از طرح های مهم استان فارس می باشد که درشهرستان کازرون درحال ساخت است.

وی افزود: در برخی از سدهای استان فارس به دلیل بحران آب نتوانستیم از ظرفیت های آنها بهره گیری کنیم اما با افتتاح سد نرگسی با توجه به آب موجود در این منطقه، همزمان با آبگیری این سد برای کشاورزی، از آب آن با ایجاد کانال های زیر دست برای بخش های مورد نیاز نیز استفاده خواهیم کرد.

تبادار ادامه داد: به سبب اینکه در حال حاضر منابع مالی برای آن مشخص نشده، نمی توانیم زمان بهره برداری از این طرح را اعلام کنیم اما می کوشیم با تخصیص اعتبار لازم، هر چه زودتر این سد افتتاح شود.

مدیرعامل آب منطقه ای فارس که دراین بازدید حضورداست گفت: سد نرگسی برای اتمام مراحل ساخت نیاز به بیش از 1400 میلیارد ریال اعتبار دارد

دهقانی با بیان اینکه مهمترین مشکل اجرایی سد نرگسی تامین اعتبار است گفت : این طرح اکنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برا ی اتمام مراحل تکمیل نیاز به 1400 میلیارد ریال اعتبار دارد.

وی گفت: 900 میلیارد ریال برای احداث این سد هزینه شده است و آب منطقه ای 150 میلیارد ریال نیز به پیمانکاران طرح بدهکار است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای فارس اضافه کرد : همچنین 200 میلیارد ریال برای تملک اراضی پیرامونی سد مورد نیاز است تا مراحل اجرایی شتاب لازم را بگیرد.

حمیدرضادهقانی با بیان اینکه احداث سد نرگسی در شهرستان کازرون برای تامین آب مورد نیاز شرب ، احیای محیط زیست ، صنعت و کشاورزی ضرورت دارد گفت : با احداث این سد علاوه بر کنترل سیلاب و جلوگیری از سیلاب های سالانه در اراضی پایین دست 27 میلیون متر مکعب آب شرب مورد نیاز شهرستان های کازرون و فراشبند نیز تامین می شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای فارس بیان کرد : تامین 45 میلیون متر مکعب آب مورد نیاز بخش صنعت و همچنین تامین 90 میلیون متر مکعب آب مورد نیاز بخش کشاورزی و همچنین انتقال آب برای احیای دریاچه پریشان و احیای زیست بوم منطقه از دیگر اهداف احداث سد نرگسی است.

مجری سدگفت اکنون کارهای دشوار و اصلی سد نرگسی کازرون از جمله احداث تونل های انحراف آب به انجام رسیده و به گفته مسئولان سازمان آب منطقه ای فارس در صورتی که اعتبار تامین شود این سد تا سال دیگر آبگیری خواهد شد.

امین قربانی افزود: 50 میلیارد ریال اعتبار برای ادامه روند ساخت این سد در سال 97 پیش بینی شده اما در حال رایزنی برای افزایش این رقم هستیم و در صورتی که اعتبار مورد نیاز تامین شود این سد تا 2 سال آینده آبگیری خواهد شد.

سد نرگسی از نوع خاکی با هسته رسی است که به ارتفاع 78 متر و طول تاج 650 متر و با حجم مخزن 113 میلیون متر مکعب و همچنین آورد سالانه 355 میلیون متر مکعب آب در شهرستان کازرون از سال 89 تاکنون در حال احداث است و گفته شده در صورت تامین اعتبار سال 97 به بهره برداری خواهد رسید.

محل و ساختگاه سد نرگسی بر روی رودخانه شیرین، از سرشاخه های رودخانه دالکی که از دو شاخه تنگ سرخون و تنگ گچی انشعاب می گیرد قرار دارد و متوسط بارندگی در حوزه مزبور حدود 760 میلی متر و آورد سالانه روخانه در حدود 350 میلیون مترمکعب است.

منبع خبر: