چهارشنبه, 26 دی 1397

 

 

عملیات اجرایی قطعه سوم آبرسانی از سد رودبال به شهر فسا در ادامه سفر‌ وزیرنیروبه استان فارس به ظرفیت سالانه 8 میلیون مترمکعب آغاز شد.

"رضا اردکانیان" وزیر نیرو با حضور در شهر ایچ ، قطعه سوم آبرسانی از سد رودبال به شهر فسا را کلنگ‌زنی کرد.  

وزیر نیرو در این مراسم بیان داشت امسال بنابر گزارش هایی که وجود دارد خشک ترین سال طی 50 سال گذشته را شاهدیم به طوریکه در چهار ماه از سال آبی 96-97 با کاهش چشمگیر نزولات آسمانی مواجه بوده ایم.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه آب و برق در کشور ، مصرف زده و متناسب با منابع محدود خود استفاده نمی کنیم، گفت: در50 سال گذشته سیر نزولات آسمانی رو به کاهش و سیر جمعیت و مصرف رو به افزایش یافته است که باید نسبت به اصلاح الگوی مصرف برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد.

وی تامین آب شرب مردم را اولویت دولت دانست و افزود: در بخش کشاورزی نیز نیازمند اصلاح الگوی مصرف آب هستیم و انتخاب بهترین شیوه برای آبیاری باید جزء اولویت های دولت باشد که در این زمینه همکاری مردم تعیین کننده است.

اردکانیان ادامه داد: نقش گروه های مرجع در این زمینه حیاتی است و فرهنگ حاکم بر شیوه زندگانی و مصرف آب و برق نیز از این قاعده مستثنی نیست و وزارت نیرو دست یاری به سمت گروه های مرجع مورد اعتماد مردم دراز می کند.

وزیر نیرو با اشاره به نقش موثر گروه های مرجع به ویژه روحانیت معزز در افکار عمومی گفت: در دورانی با عنوان «سازگاری با کم آبی» را در حال تجربه کردن هستیم و باید نوعی از زندگانی را که سازگار با شرایط اقلیمی کشور است در پیش گرفت چرا که با خشکسالی های موقت مواجه نیستیم.

اردکانیان افزود: همانگونه که درکشورهای مختلف دنیا از آب چندین بار استفاده می کنند باید برنامه ریزی لازم برای تصفیه آب و محدودیت در ایجاد صنایع پر آب بدنبال تغییر شرایط موجود بود.

وی تاکید کرد: موضوع آب باید توسط دستگاه ها و وزارتخانه های مختلف به صورت مشترک مورد توجه قرار گرفته و برنامه ریزی شود.

وزیر نیرو تاکید کرد: سر خط پروژه های مشترک از ابتدای دولت دوازدهم میان دستگاه های مختلف تعریف شده که در استان های مختلف بر اساس مصرف هرچه بهتر آب موجود، برنامه ریزی شده است.

اردکانیان با بیان اینکه همواره تامین آب های جدید ما را غافل از درمان این بیماری خشکسالی و مصرف زیاد آب کرده است گفت: ایجاد سطح بالایی از مفاهمه با مصرف کننده در زمینه کاهش مصرف آب و برق ضروری است.

"حمیدرضا دهقانی" مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس درباره این طرح اظهار داشت: با اجرای این طرح حداکثر 326 لیتر بر ثانیه آب تصفیه شده به شهر فسا و روستاهای اطراف منتقل و اهداف اصلی تامین آب شرب این شهر تا افق 1415 تامین می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس گفت: سد رودبال به عنوان منبع قابل اطمینان تامین بخشی از آب شرب شهرستان های شرق فارس و شهر فسا در نظر گرفته شده، با اجرای این طرح حد فاصل تصفیه‌خانه شهر ایج تا مخزن تنگ موردی مهدی آباد فسا، آب از تصفیه‌خانه با استفاده از خطوط انتقال فولادی به سه راهی جلیان شهرستان فسا انتقال می‌یابد.

دهقانی مجموع هزینه و سرمایه گذاری دراین طرح را 806 میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: 511 میلیارد ریال در این طرح برای لوله گذاری و احداث مخازن، 20 میلیارد ریال برای تملک اراضی و 340 میلیارد ریال برای تامین لوله و اجرای خطوط هزینه خواهد شد .

وی همچنین احداث مخزن 10 هزار مترمکعبی در روستای موردی مهدی آباد فسا و مخزن 1500 متر مکعبی در مجاورت شهر ششده این شهرستان و همچنین جاده دسترسی در مجاورت خط انتقال به طول 30 کیلومتر را یادآور شد.

منبع خبر: