شنبه, 5 خرداد 1397

 

 

درشورای حفاظت منابع آب استان فارس مطرح شد: تشکیل یگان حفاظت آب دردست اقدام است

شورای حفاظت منابع آب استان فارس با حضور مهندس رحیم میدانی در محل استانداری فارس برگزار شد.  

مهندس میدانی در این جلسه ضمن تشکر از معاون امور عمرانی استانداری به خاطر مدیریت خوبشان در تشکیل جلسات منظم شورای حفاظت آب استان فارس گفت: وضعیت مدیریت آب در بخش مصرف اصلاً خوب نیست و این روند به ضرر خود مصرف کنندگان است و بایستی از تمام توان علمی و تجربی برای حل این مشکل استفاده کرد.  وضعیت آب زیرزمینی که بسیار بد است و آب سطحی هم از آب زیرزمینی وضعیت بهتری ندارد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اشاره کرد در دولت تدبیر و امید به شورای عالی آب کشور توجه ویژه شده است به طوری که در دولت یازدهم تعداد جلسات این شورا نزدیک به 20 جلسه رسیده و مصوبات بسیار خوب به تصویب رسیده است و این مصوبات یک حرکت تندتری در بخشهای درگیر آب ایجاد کرده است.

   مهندسی میدانی ضمن اشاره به وضعیت دریاچه های و تالابهای استان فارس اظهار داشت: مشکل تالابها و
دریاچه های استان مثل بختگان و پریشان بایستی در خود حوزه حل شود و یکی از طرحهائی که به حل این مشکل کمک می کند طرح احیاء و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی است که ضمن تعادل در سفره به بهبودی وضعیت تالابها و دریاچه ها هم کمک می کند.

این مقام مسئول به قانون توزیع عادلانه آب اشاره کرد و گفت این قانون با توجه به اینکه قدیمی است اما هنوز خوب است فقط بعضی از مواد آن بایداصلاح گردد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به همکاری بسیار خوب قوه قضائیه با دولت یازدهم در بخش آب اشاره کرد و گفت: در اکثر مراجع قضائی کشور دادگاههای ویژه آب تشکیل شده و تشکیل یگان ویژه حفاظت از منابع آب در دست اقدام می باشد.

معاون وزیر نیرو به قیمت آب اشاره ای داشت و فاصله آن با قیمت تمام شده این مایع گرانبها را غیرمنطقی دانست و قیمت آن را بسیار ارزان توصیف کرد و بیان داشت: با همکاری و یاری تمام بخشها مقرر است تا آخر برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی کشور قیمت آب به قیمت واقعی برسد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: در دولت تدبیر و امید به آب و محیط زیست بسیار تأکید شده است و به همین خاطر در برنامه ششم توسعه کشور هم به این دو مقوله بسیار اهمیت داده شده است.

مهندس رضائیان اشاره کرد کشور و استان فارس که قطب کشاورزی است با بحران آب روبرو است و انتظار می رود در جلسات شورای عالی آب به حل این مشکل بیش از پیش توجه شود.

وی اظهار کرد: دستگاه قضائی، نیروی انتظامی و سایر دستگاههای مرتبط با آب در فارس بسیار همکاری مطلوبی دارند اما متأسفانه بخشی از قوانین مربوط به آب به روز نیستند و نیاز به بازبینی و اصلاح دارند تا بتوان از آب و محیط زیست بهتر حفاظت کرد.

رضائیان اشاره کرد در زمان خشکسالی و کم آبی بایستی به اولویت بندی مصرف بیشتر پرداخته شود و سطح مصرف متناسب با خشکسالی و کم آبی در نظر گرفته شود نه مثل سالهای نرمال.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای فارس گفت در بعضی از نقاط استان پس از برداشت گندم بلافاصله جای آن را برنج می کارند و هیچ قانونی هم برای ممنوعیت این کار نیست و لازم است که قانونی در جهت ممنوعیت کشت برنج در مناطق کم آب تصویب شود.

وی اظهارداشت در حال حاضرلازم است اقداماتی در جهت کاهش کشت این محصول پرآب در استان صورت گیرد و خدمات دهی برای چاههای کشاورزی که مبادرت به کشت این محصول می کنند متوقف گردد.

منبع خبر:

« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای فارس است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا