یکشنبه, 29 مهر 1397

 

 

همایش ملی بحران آب، جرایم و آسیب ها 26 مهرماه در شیراز برگزار می شود

همایش ملی بحران آب، جرایم و آسیب ها از علت شناسی تا پیشگیری روز 26 مهرماه جاری در محل سالن اجتماعات مرکز علوم جهان اسلام با حضور متخصصین آب، حقوق و علوم اجتماعی سراسر کشور برگزار می شود.  

دبیر همایش ضمن اعلام مطلب فوق بیان داشت: متاسفانه کشور ایران در منطقه خشک و نیمه خشک و کم آب قرارداد و این موضوع باعث نگرانیهایی درخصوص وضعیت آب کشور بوجود آورده است.

دکتر فروغی اظهار نمود: از یکسال گذشته جلسات متعددی با حضور اساتید رشته های مختلف حقوق کیفری جرم شناسی درخصوص نحوه برگزاری همایش تشکیل شده است و در بهمن95 نشست علمی با دستگاههای ذی ربط 9 استان کشور که با مشکل شدیدتری در بخش آّب داشته اند برگزار شد.

وی افزود: در حال حاضر 82 مقاله علمی از سراسر کشور در زمینه آب، حقوقی و علوم اجتماعی و ... به دبیرخانه همایش ارسال شد که پس از داوری توسط داوران متخصص 75 مقاله که مربوط به موضوعات همایش بود انتخاب و از این تعداد 14 مورد آن ارائه و 61 مورد آن بصورت پوستر و سایر مقالات به لحاظ عدم ارتباط موضوعی پذیرفته نشدند.

دبیر همایش گفت: سه سخنران کلیدی در این همایش سخنرانی می نمایند.

دکتر فروغی اظهار نمود: فرضیه همایش که به کمک اساتید و مسئولین تدوین شده عبارتست از؛ آگاه ساختن بیش از پیش برای درک بحران و تدوین راهبرد و برنامه ریزی با جهت گیری حقوق کیفری و جرم شناسی.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس گفت: آب سر منشأ تولید و همه فعالیتهای بشری است و این مایه حیات هیچ جایگزینی ندارد.

رحمانیان اشاره کرد: عواملی چون افزایش جمعیت، رشد شهرنشینی، صنعتی شدن و کاهش نزولات جوی و عدم استفاده از روشهای نوین آبیاری باعث تشدید بحران شده که سازمانهای ملی و بین المللی و مردمی بدنبال راهکارهای لازم می باشند که یکی از آنها تدوین قوانین مناسب می باشد.

وی افزود بحران آب سبب افزایش مهاجرت و حاشیه نشینی شده که این مسایل اجتماعی باعث افزایش و فقر و بیکاری می شود که این موضوع جرایم را مضاعف خواهدنمود.

معاون دادگستری فارس اشاره کرد: در این شرایط باید بین مردم ایجاد حساسیت کرد و بدنبال طرحها و تدابیر پیش گیرانه و هم افزایی باشیم و به دستگاههای متولی آب کمک بیشتری کنیم تا اثرات بحران آب کمتر شود.

مدیرعامل آب منطقه ای فارس گفت: برای کشور ایران که در منطقه خشک قرار دارد، شاید بحران زیاد معنی دار نباشد بلکه شرایط کشور طوری است که باید با موضوع کم آبی خود را تطبیق دهیم.

دهقانی اشاره کرد: چند دهه درخصوص موضوع آب غفلت داشته ایم اما خوشبختانه همکاری بین دستگاه قضایی و مدیریت آب در فارس بسیار مطلوب است.

وی اظهار داشت متاسفانه قوانین مربوط آب قدیمی هستند و بازدارندگی کافی ندارند و مربوط به شرایط کنونی نیستند و این همایش کمک می کند که آسیب شناسی توسط اساتید انجام شود و از این راه قوانین اصلاح گردد.

منبع خبر: